Ostatnie pożegnanie.

W środę 27 kwietnia 2016 roku na cmentarzu parafialnym w Rynarzewie odbyły się uroczystości pogrzebowe druha śp. Przemysława Wyrzykowskiego. Uroczystościom przewodniczył kapelan strażaków diecezji bydgoskiej druh ks. Roman Michalski oraz proboszcz parafii w Rynarzewie ks. Andrzej Ostrowski. Na pogrzeb przybyły poczty sztandarowe OSP Rynarzewo, OSP Tur, OSP Chomętowo, OSP Szubin, delegacja JRG PSP w Szubinie. Po zakończeniu mszy świętej w kaplicy pogrzebowej trumnę z ciałem zmarłego złożono do rodzinnego grobu. Słowa ostatniego pożegnania przy trumnie zmarłego wygłosił komendant gminny Związku OSP RP, naczelnik OSP Rynarzewo druh Leszek Gutkowski: 

 

Szanowny  Księże Kapelanie! Księże Proboszczu! Pogrążona w smutku Rodzino! Druhowie Strażacy! Uczestnicy dzisiejszej uroczystości!

Ta śmierć mimo wszystko jest dla Nas zaskoczeniem. Wszyscy z głębokim żalem, smutkiem i bólem serca przyjęliśmy informację o śmierci śp. druha Przemysława Wyrzykowskiego

Wiosna! Świat budzi się do życia, a nam przychodzi dzisiaj pożegnać naszego strażackiego brata. Stajemy z naszymi strażackimi sztandarami, na których powiewają żałobne kiry, by oddać ostatnia ziemską przysługę zmarłemu tak nagle druhowi Przemkowi. Bo dla nas byłeś zawsze Przemkiem. 

Druh Przemysław Wyrzykowski urodził się 21 września 1984 roku. Od urodzenia poprzez swoje dzieciństwo, naukę oraz pracę zawodową i społeczną działalność był związany z rodzinnym Rynarzewem. Mieszkając na ulicy przy remizie naszej jednostki zapatrzony w pracę strażaków ochotników  w 1996 roku wstąpił w szeregi OSP Rynarzewo. Od samego początku najpierw w szeregach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej a następnie jako strażak ratownik dałeś się poznać jako człowiek niezwykle zaangażowany w niesienie pomocy innym. Społeczne działanie i niesienie pomocy każdemu potrzebującemu, było jego pasją życiową. Był bardzo zaangażowany w prace na rzecz straży pożarnej. 

W ostatnich 10 latach druh Przemysław uczestniczył w 485 akcjach ratowniczo-gaśniczych. O różnych porach dnia i nocy, w zimowej zawierusze i letnim skwarze niósł pomoc tym, którzy na nią czekali na terenie naszej gminy i naszego powiatu. Często byłeś na pierwszej linii ognia, broniąc domostw, zabudowań gospodarskich, ratując ludzi i ich dobytek. Wydobywałeś ofiary wypadków i kolizji drogowych, gasiłeś lasy, uwalniałeś zwierzęta na taflach lodu. Dzisiaj My przyszliśmy, by swoją obecnością podziękować Ci za trudy i wysiłki w służbie pożarniczej.

A po strażackiej służbie oddawałeś się swojej drugiej wielkiej pasji, jaką było wędkowanie. 

Za swoja społeczną działalność i zaangażowanie na rzecz ochotniczego pożarnictwa druh Przemysław został odznaczony: srebrnym i brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa, odznaką Strażak Wzorowy, odznaką za 15 lat służby w szeregach OSP  oraz Złotą Odznaką MDP. 

Druhu Przemysławie! Za chwilę po raz ostatni dla Ciebie rozlegnie się głos strażackich syren. Tych samych, na głos, których niosłeś pomoc potrzebującym przez lata Twojej służby w szeregach naszej OSP. W tej smutnej dla nas chwili żegnamy Cię, żegna Cię cała brać strażacka gminy Szubin.

 

SPOCZYWAJ W POKOJU! CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI!

 

 

 


 

 

OSP Rynarzewo, ul. Strażacka 1
89-200 Rynarzewo

 

W przypadku zagrożenia, dzwonić pod numery 998 lub 112

Copyright © 2009-2023 Wszelkie prawa zastrzezone.