95 lat temu powstańcy zdobyli „Smoka”. Rocznica zdobycia niemieckiego pociągu pancernego na froncie północnym powstania wielkopolskiego pod Rynarzewem.

18 lutego 2014 roku dokładnie w dniu 95 rocznicy zdobycia niemieckiego pociągu pancernego pod Rynarzewem w 1919 roku pod pomnikiem w Zamościu odbyła się wielka manifestacja patriotyczna z udziałem władz samorządowych, rodzin po powstańcach, uczniów i wojska. Na zaproszenie organizatorów rocznicowej uroczystości pod pomnik przybyli m. in.: radna Sejmiku Samorządowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Silvana Oczkowska, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Mieszko Klawikowski, starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta nakielski Andrzej Kinderman, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Leszek Gutkowski, radna Gminy Szubin Maria Pianko, wiceburmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, sekretarz Gminy Szubin Renata Kabulla, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Szubinie Piotr Kmieć, kapelan strażaków diecezji bydgoskiej ks. Roman Michalski, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty Sportu i rekreacji w Szubinie Marek Nowicki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Nakle nad Notecią st. brygadier Franciszek Sobiechowski, dowódca JRG PSP w Szubinie mł. brygadier Mariusz Mantych, zastępca dowódcy JRG PSP w Szubinie asp. sztab. Jerzy Bejmowicz, dyrektor Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie Janusz Nowakowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie Maciej Lisowski, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja z Szubina Lidia Stasiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Szubinie Małgorzata Junyk, wicedyrektor Zespołu Szkół w Szubinie Maria Żemojtel, przedstawiciel Koła TPPW 1918-1919 im. ppor. Franciszka Borzycha w Mroczy kapral Adam Młodzik, sołtys Rynarzewa Paweł Wuka, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie Katarzyna Cieniuch, sekretarz Koła TPPW 1918-1919 im. ks. Ludwika Sołtysińskiego w Szubinei Mariola Polańska, członek Zarządu Koła TPPW 1918-1919 im. ks. Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie Artur Przemorski, delegacja Koła Przyjaciół 16 pułku ułanów wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera z Bydgoszczy, prezes Klubu Seniora w Rynarzewie Michał Zaorski. W uroczystym apelu pod pomnikiem brała udział kompania honorowa ze sztandarem 1 batalionu Logistycznego im. Ziemi Nakielskiej z Bydgoszczy pod dowództwem por. Małgorzaty Lewandowskiej. Pod pomnik przybyły również licznie poczty sztandarowe: Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Bydgoszczy, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Rynarzewie i Chomętowie, Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kowalewie, Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Szubinie, Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja z Szubina, Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kcyni.

Po wysłuchaniu hymnu państwowego uroczystości pod pomnikiem prowadził prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ks. Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie Piotr S. Adamczewski, który powiedział m. in. (…) Stajemy tu razem, złączeni myślą o wszystkich znanych i bezimiennych bohaterach powstańczego zrywu ludu Wielkopolski – obrońcach Ojczyzny, którzy toczyli śmiertelny bój o Rynarzewo, Szubin, Kcynie, Łabiszyn, Brzozę, Nakło nad Notecią, Paterek, Żnin, Władysławowo, Rudy, Kołaczkowo, Zamość, Tur, Samoklęski. Tu przed tym pomnikiem w miejscu – symbolu męstwa żołnierza polskiego, pochylamy swoje czoła w hołdzie tym, którzy walczyli o niepodległość i granice Polski, powstającej z gruzów po 123 latach zaborów. Pamięć o nich jest wiecznie żywa, jak wieczny jest ich wysiłek. Bądźmy dziedzicami pragnień i wysiłków pokoleń, które urzeczywistniły polski „sen o szpadzie”. Imion i czynów poległych Bohaterów o niepodległość i honor Rzeczpospolitej – nie zapominajmy! Chwała Bohaterom.

Dla uczczenia 95 rocznicy walk Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i poległych w nim powstańców 1 Batalion Logistyczny im. Ziemi Nakielskiej oddał trzykrotnie salwę honorową, a obecni na uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem. Po odegraniu Roty, utwór na trąbkę wykonał Artur Przemorski z Koła TPPW 1918-1919 w Szubinie.

Po zakończeniu uroczystości w Zamościu uczestnicy manifestacji udali się do Rynarzewa gdzie w świetlicy wiejskiej odbyła się druga część rocznicowych uroczystości. Po powitaniu gości przez dyrektora Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie Janusza Nowakowskiego nastąpił moment dekoracji Złotym Medalem Opiekuna Miejsc pamięci Narodowej sztandaru jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynarzewie. Dekoracji w imieniu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dokonał sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Mieszko Klawikowski. Akt nadania medalu z rąk sekretarza odebrał naczelnik jednostki-wiceprezes druh Leszek Gutkowski. Skład Pocztu sztandarowy OSP Rynarzewo tworzyli druhowie: Marek Adamczewski, Rafał Ruciński i Dawid Walczak. Następnie uczestnicy wysłuchali i obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie pod kierunkiem Iwony Koguciuk i Magdaleny Itrich. Młodzież czytała fragmenty pamiętnika ks. Mieczysława Buławskiego pt: „Miasteczko nad frontem. Wspomnienia z roku 1919”, które przeplatane były wierszami i utworami muzycznymi wykonywanymi przez szkolny chór Belcanto z Rynarzewa. Na zakończenie wystąpili zaproszenie goście. Głos zabrali m. in. radna Silvana Oczkowska, starosta Tadeusz Sobol, wiceburmistrz Mariusz Piotrkowski i dyrektor Janusz Nowakowski. W holu świetlicy oglądać można było wystawę „Szklakiem Powstania Wielkopolskiego” udostępnioną przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.

 

OSP Rynarzewo, ul. Strażacka 1
89-200 Rynarzewo

 

W przypadku zagrożenia, dzwonić pod numery 998 lub 112

Copyright © 2009-2024 Wszelkie prawa zastrzezone.