Sztandar OSP Rynarzewo na uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego w Szubinie.

14 października 2012 r. o godz. 10.00 wprowadzeniem do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie pocztów sztandarowych rozpoczęła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci. Poświęcony on jest majorowi Maksymilianowi Zodrowowi, który zamordowany został w Katyniu. Inicjatorem upamiętnienia w ten sposób ofiary II wojny światowej jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie im. ks. Ludwika Sołtysińskiego oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Uroczystość odbyła się pod patronatem proboszcza Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie księdza Jacka Pawelczyka i burmistrza Szubina Ignacego Pogodzińskiego.
Mszę św. celebrował ks. proboszcz Jacek Pawelczyk. Podczas Mszy św., w której uczestniczyła rodzina majora Zodrowa z Dziembowa, Kąkolewic, Rogoźna ks. proboszcz przedstawił biogram Maksymiliana Zodrowa. Data, która wybrana została na posadzenie dębu, nie jest przypadkowa. Jest to Dzień Nauczyciela, a Maksymilian Zodrow był w czasach zaboru pruskiego nauczycielem w Szubinie. Po Mszy św. zebrani udali się na plac Wolności. Przybyli między innymi dziekan dekanatu szubińskiego ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. Michał Kudłacik, przedstawiciele wojewody Mieszko Klawikowski i Lidia Dąbrowska, radni Rady Powiatu na czele z przewodniczącym Arturem Michalakiem, radni Rady Miejskiej na czele z wiceprzewodniczącym Andrzejem Wroną, nadkomisarz Krzysztof Zawołański, młodszy brygadier Mariusz Mantych, dyrektor MZOSiR Marek Nowicki, naczelnik Edmund Karnowski, dyrektorzy szkół, instytucji kultury, prezesi kół oraz mieszkańcy Szubina. Uroczystość prowadził prezes TPPW 1918-1919 Piotr S. Adamczewski, a gości powitał burmistrz Ignacy Pogodziński. Następnie Kamila Czechowska z Muzeum przybliżyła ideę Dębów Katyńskich. Kulminacyjnym momentem było posadzenie Dębu Katyńskiego przez członków rodziny: Urszulę, Stanisława i Łukasza Cerajewskich oraz Reginę i Michała Piochacz, burmistrza i ks. proboszcza. Po posadzeniu ks. proboszcz Jacek Pawelczyk odmówił modlitwę i poświęcił dąb. W imieniu rodziny za pamięć o Maksymilianie Zodrowie podziękowała Urszula Cerajewska. Na uroczystości nie zabrakło też szubińskich harcerzy, którzy złożyli znicz. Dąb zakupiony został przez Urząd Miejski w Szubinie. Na uroczystości nie zabrakło pocztów sztandarowych: Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły, Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja z Szubina, Zespołu Szkół w Szubinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kowalewie,Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynarzewie, który obsługiwali druhowie: Marek Adamczewski, Dawid Walczak i Przemysław Wyrzykowski.

 (wiecej zdjęć w galerii)

OSP Rynarzewo, ul. Strażacka 1
89-200 Rynarzewo

 

W przypadku zagrożenia, dzwonić pod numery 998 lub 112

Copyright © 2009-2024 Wszelkie prawa zastrzezone.