Kronika OSP Rynarzewo wyróżniona w XIX Ogólnopolskim Konkursie Kronik w Opatrowie.

 

W dniach 28-30 września br. w Opatowie w woj. świętokrzyskim odbył się XIX Ogólnopolski Konkurs Kronik. Przegląd odbywał się  jako kolejna impreza, która wpisuje się w cykl uroczystości organizowanych z okazji jubileuszu 730-lecia miasta Opatowa.

Pierwszego dnia odbywały się warsztaty szkoleniowe, które prowadzili dr Rafał Dmowski i druh Zbigniew Todorski z Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wieczorem zespół „Strefień” z pobliskich Jurkowic zaprezentował sztukę „Z czartem sprawa”. Drugiego dnia goście zwiedzali Opatów, Ujazd, Sandomierz, trzeciego – uczestniczyli w sesji popularnonaukowej i podsumowaniu konkursu.

Leonarda Bogdan z Biura ZG ZOSP RP w Warszawie i burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki przekazali drobne pamiątki uczestnikom konkursów na kroniki, wspomnienia, relacje i opracowania OSP.

Wcześniej podczas dyskusji prof. Piotr Matusak, przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Głównego OSP, podkreślał, że pomysł spotkania w Opatowie wynikł z powodu 730-lecia miasta. To w tym rejonie straż jest znana w środowisku, ma piękny dorobek, postaci, wzory. Tu działał organizator akcji niepodległościowej, kapitan Gustaw Cieślicki, symboliczna postać, mało znana, która wymaga popularyzacji. I dobrze się stało, że sylwetkę Cieślickiego przypomniał miejscowy kronikarz, dokumentalista, druh Wiesław Chmielewski.

W spotkaniu uczestniczyło około 120 osób z całej Polski spośród około 8 tys., którzy piszą kroniki OSP. - Ziemia opatowska ma bogate tradycje kronikarskie – mówiła Leonarda Bogdan. – Pokazujemy jej dorobek, tradycje, udział w tworzeniu kultury. Obok bogatego ruchu artystycznego powstają tu kroniki OSP, jak i w Stodołach, Janowicach, Jurkowicach, gdzie, na przykład, piękną kronikę prowadzi zespół teatralno-obrzędowy Strefień. To region, gdzie tradycja kronikarska jest żywa.

Niestety druh Piotr Adamczewski, autor naszej kroniki, która otrzymała wyróżnienie podczas przeglądu, nie mógł być obecny na spotkaniu osobiście. Dyplom z wyróżnieniem przywieźli do Rynarzewa uczestnicy z naszego województwa na czele z druhem Stanisławem Kwaśnikiem, prezesem Wojewódzkiego Klubu Kronikarza Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Z terenu powiatu nakielskiego na przeglądzie obecne były również kroniki OSP Ciężkowo, OSP Mrocza i OSP Ślesin.

 

OSP Rynarzewo, ul. Strażacka 1
89-200 Rynarzewo

 

W przypadku zagrożenia, dzwonić pod numery 998 lub 112

Copyright © 2009-2023 Wszelkie prawa zastrzezone.