Kronika OSP Rynarzewo na I Powiatowym Przeglądzie

Kronik OSP Powiatu Nakielskiego.

21 kwietnia 2012 roku w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie odbył się I Powiatowy Przegląd Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Nakielskiego. Gospodarzami spotkania byli prezes ZOP ZOSP RP w Nakle nad Notecią druh Stefan Kubicki i prezes ZOMG ZOSP RP w Szubinie druh Piotr S. Adamczewski. Wśród zaproszonych gości w przeglądzie uczestniczyli: ks. Roman Michalskikapelan strażaków diecezji bydgoskiej, bryg. Franciszek Sobiechowski zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nakle nad Notecią, druh Stanisław Kwaśnik prezes Wojewódzkiego Klubu Kronikarza przy ZOW ZOSP RP w Toruniu, druh Mieczysław Jamnik sekretarz ZOP ZOSP RP w Nakle nad Notecią, pan Ignacy Pogodziński Burmistrz Szubina, pani Kamila Czechowska dyrektor szubińskiego muzeum. Na zaproszenie organizatorów w przeglądzie uczestniczyli kronikarze prowadzący  kroniki w OSP: Mrocza – Andrzej Brzóska, Wiele – Zdzisław Śledzik, Anieliny – Bożena Podemska, Paterek – Monika Lepper, Cukrownia w Nakle nad Notecią – Włodzimierz Kemnitz, Ślesin – Joanna Lemańska, Ciężkowo – Marlena Staszałek,Chomętowo – Fabian Ehrlich, Rynarzewo – Piotr S. Adamczewski, oraz kronikarz Komendy Powiatowej PSP w Nakle nad Notecią – Dariusz Wojciechowski. Uczestnicy przeglądu zapoznali się z dorobkiem wszystkich kronikarzy, którzy udostępnili swoje kroniki do wglądu obecnym na spotkaniu. Wymieniono się doświadczeniami związanymi z prowadzeniem kronik, poprawnością dokonywania w nich zapisów, umieszczania fotografii czy wycinków prasowych. Podczas prelekcji o ruchu kronikarskim druh Stanisław Kwaśnik przedstawił kronikarzom cenne wskazówki, które pozwolą na jeszcze lepsze prowadzenie strażackich „perełek”, jak nazwał kroniki Ochotniczych Straży Pożarnych druh Kwaśnik. W swoim wystąpieniu prezes WKK przedstawił stan ilościowy kronik na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz dokonał oceny kronik z terenu powiatu nakielskiego. W ocenie druha Kwaśnika, powiat nakielski ma ogromny dorobek, o którym on sam do chwili obecnego przeglądu nie wiedział. Na uwagę według prezesa WKK zasługują kroniki m. in. z Ciężkowa z pierwszym zapisem w 1930 roku oraz kronika OSP Rynarzewo prowadzona od roku 1932. Druh Kwaśnik wskazał na estetyczne i często nowatorskie prowadzenie zapisków z wydarzeń w poszczególnych OSP. W jego ocenie kroniki jednostek strażackich z terenu powiatu nakielskiego i ich autorzy zasługują na wysoką notę. Podczas przeglądu wytypowano cztery kroniki z OSP w Mroczy, Ciężkowie, Ślesinie i Rynarzewie na XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik organizowany przez Komisję Historyczną ZG ZOSP RP we wrześniu br. w Opatowie w województwie świętokrzyskim. Podczas spotkaniu ustalono, że przeglądy kronik będą odbywać się cyklicznie w powiecie nakielskim co kilka lat.

 

OSP Rynarzewo, ul. Strażacka 1
89-200 Rynarzewo

 

W przypadku zagrożenia, dzwonić pod numery 998 lub 112

Copyright © 2009-2021 Wszelkie prawa zastrzezone.