4 maja w dniu liturgicznego  wspomnienia św. Floriana patrona strażaków, tradycyjnie zebraliśmy się na przeżywaniu swojego święta. O godzinie 18.00 w kościele parafialnym pw. Św. Ojca Pio w Zamościu, nasz kapelan i wiceprezes OSP Rynarzewo ks. Roman Michalski odprawił uroczystą mszę świętą w intencji zmarłych i żyjących strażaków naszej jednostki. We mszy uczestniczyli członkowie Zarządu i jednostki OSP Rynarzewo. Poczt sztandarowy był reprezentowany przez druhów: Marka Adamczewskiego, Dawida Walczaka, Marcina Mizerę. W swojej homilii ks. kapelan podkreśli, że strażacy służą i niosą pomoc wszystkim, którzy o nią poproszą. Prosił również byśmy trwali na swojej służbie bez względu na zawirowania współczesnych czasów i systemów. Bądźcie wiernymi naśladowcami naszego patrona św. Floriana. We mszy św. uczestniczył po raz pierwszy nasz nowy sztandar, na którego znaczną ofiarę złożyli w ubiegłym roku parafianie z Zamościa. Po mszy wierni mogli podziwiać nasz nowy sztandar, który jest naszą dumą, jak wspomniał w swojej homilii kapelan ks. Roman Michalski. Na zakończenie uroczystej mszy św. wierni i strażacy uczcili autentyczne relikwie św. Floriana, które od 2014 roku znajdują się w kościele parafialnym w Zamościu.  Następnie udaliśmy się samochodami na cmentarza parafialny w Rynarzewie, gdzie przy pomniku powstańców wielkopolskich 1918-1919 i ofiar II wojny światowej złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Ks. kapelan Roman poprowadził na cmentarzu modlitwę za zmarłych strażaków spoczywających na tym cmentarzu. W sposób szczególnym wspominaliśmy tego dnia zmarłych w ostatnim roku:  śp. druha Daniela Zdebskiego ( 1935-2017 ), długoletniego naczelnika OSP Rynarzewo, śp. druha Janusza Słomczewskiego ( 1950-2018 ), członka OSP Rynarzewo, śp. druha Stanisława Stasiaka ( 1946-2018 ), członka OSP Rynarzewo, byłego komendanta wojewódzkiego PSP w Bydgoszczy i Toruniu. Po powrocie z cmentarza do remizy zasiedliśmy do wspólnego świątecznego stołu.


 

OSP Rynarzewo, ul. Strażacka 1
89-200 Rynarzewo

 

W przypadku zagrożenia, dzwonić pod numery 998 lub 112

Copyright © 2009-2022 Wszelkie prawa zastrzezone.