9 maja 2018 roku do naszej siedziby na odwiedziny u strażaków przyszły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Smerfuś II w Rynarzewie. Wizyta przedszkolaków w straży była związana z niedawnym Międzynarodowym Dniem Strażaka, który przypada w dniu 4 maja.  Na milusińskich gości przed remizą czekali: druhna Sylwia Saskowska oraz druhowie Marek i Piotr Adamczewscy. Przedszkolaki na spotkanie ze strażakami przybyli ze swoimi nauczycielkami panią Małgosią i panią Natalią.  Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły we wszystkich zajęciach jakie na  spotkanie przygotowali Rynarzewscy druhowie. Wysłuchały historii straży w Rynarzewie, oglądały zabytkowy sprzęt pożarniczy, którym dawniej gaszono pożary oraz zapoznały się z żywotem patrona strażaków św. Florianem, którego imieniny obchodzone są corocznie 4 maja. Podczas wizyty w naszej remizie przedszkolaki wykonały prace plastyczne przedstawiające ich ulubieńca z wieczornych bajek – strażaka Sama, a chłopcy namalowali samochody bojowe strażaków pędzące na sygnałach do pożaru. Na placu przed remizą nasi goście zapoznali się ze sprzętem, który znajduje się na wyposażeniu naszej jednostki. Z zaciekawieniem oglądali samochody strażackie, ubierali sprzęt, w którym strażacy uczestniczą w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz uczestniczyli w pokazach ratownictwa medycznego i jak to w straży bywa w laniu wody z szybkiego natarcia.  Dużym zainteresowaniem małych gości cieszyły się pokazy sprzętu medycznego i transportu osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Na zakończenie wizyty, która odbywała się w bardzo upalnych temperaturach, przedszkolacy otrzymali troszkę wody, która poleciała z wozu bojowego i zmieniła temperaturę otoczenia. Pytań i odpowiedzi o pracy i działalności strażaków nie było końca.

W podziękowaniu za gościnę w naszych skromnych progach zostaliśmy wyróżnieni przez przedszkolaków medalami „Super Bohaterów” oraz otrzymaliśmy okolicznościowe podziękowanie za przygotowanie wizyty przedszkolaków w naszej jednostce. Po wykonaniu wspólnej grupowej fotografii uśmiechnięte przedszkolaki wróciły do swojego przedszkola na obiadek i poobiednią drzemkę. Do zobaczenia za rok.   


 

4 maja w dniu liturgicznego  wspomnienia św. Floriana patrona strażaków, tradycyjnie zebraliśmy się na przeżywaniu swojego święta. O godzinie 18.00 w kościele parafialnym pw. Św. Ojca Pio w Zamościu, nasz kapelan i wiceprezes OSP Rynarzewo ks. Roman Michalski odprawił uroczystą mszę świętą w intencji zmarłych i żyjących strażaków naszej jednostki. We mszy uczestniczyli członkowie Zarządu i jednostki OSP Rynarzewo. Poczt sztandarowy był reprezentowany przez druhów: Marka Adamczewskiego, Dawida Walczaka, Marcina Mizerę. W swojej homilii ks. kapelan podkreśli, że strażacy służą i niosą pomoc wszystkim, którzy o nią poproszą. Prosił również byśmy trwali na swojej służbie bez względu na zawirowania współczesnych czasów i systemów. Bądźcie wiernymi naśladowcami naszego patrona św. Floriana. We mszy św. uczestniczył po raz pierwszy nasz nowy sztandar, na którego znaczną ofiarę złożyli w ubiegłym roku parafianie z Zamościa. Po mszy wierni mogli podziwiać nasz nowy sztandar, który jest naszą dumą, jak wspomniał w swojej homilii kapelan ks. Roman Michalski. Na zakończenie uroczystej mszy św. wierni i strażacy uczcili autentyczne relikwie św. Floriana, które od 2014 roku znajdują się w kościele parafialnym w Zamościu.  Następnie udaliśmy się samochodami na cmentarza parafialny w Rynarzewie, gdzie przy pomniku powstańców wielkopolskich 1918-1919 i ofiar II wojny światowej złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Ks. kapelan Roman poprowadził na cmentarzu modlitwę za zmarłych strażaków spoczywających na tym cmentarzu. W sposób szczególnym wspominaliśmy tego dnia zmarłych w ostatnim roku:  śp. druha Daniela Zdebskiego ( 1935-2017 ), długoletniego naczelnika OSP Rynarzewo, śp. druha Janusza Słomczewskiego ( 1950-2018 ), członka OSP Rynarzewo, śp. druha Stanisława Stasiaka ( 1946-2018 ), członka OSP Rynarzewo, byłego komendanta wojewódzkiego PSP w Bydgoszczy i Toruniu. Po powrocie z cmentarza do remizy zasiedliśmy do wspólnego świątecznego stołu.


 

W dniu 3 kwietnia 2018 roku na cmentarzu przy ul. Lotników w Bydgoszczy pochowaliśmy członka naszej jednostki Druha śp. Janusza Słomczewskiego ( 1950-2018 ). Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w kaplicy cmentarnej, która koncelebrowali ks. kan. bryg. Zenon Rutkowski, ks. Roman Michalski, kapelan strażaków diecezji bydgoskiej, wiceprezes OSP Rynarzewo,  ks. Janusz Konysz, proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy i ks. Aleksander Modrak, wikariusz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy. Kazanie wygłosił ks. kan. Rutkowski. W pogrzebie zmarłemu towarzyszył poczty sztandarowe: Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy i OSP Rynarzewo, który reprezentowali druhowie: Marek Adamczewski, Dawid Walczak i Radosław Maciejewski. Delegację z wieńcem od jednostki stanowili druhowie: nadbryg. w st. spocz. Tadeusz Milewski, prezes Jan Kinka i naczelnik Leszek Gutkowski. Druh Janusz Słomczewski był członkiem OSP Rynarzewo od 1998 roku. W roku 1999 przyczynił się do powstania przy jednostce pierwszego w powiecie nakielskim oddziału ratownictwa wodnego, którym kierował do 2010 roku. Wyszkolił kilku z naszych druhów na nurków strażackich z pełnymi uprawnieniami nurkowymi. Zabiegał o pozyskiwanie i zakupy nowego sprzętu dla nurków. Na co dzień żywo zaangażowany w prace na rzecz naszej jednostki. Zawodowo Druh Janusz był pracownikiem KM PSP w Bydgoszczy. Na znak żałoby przez cały tydzień na maszcie przed remizą naszej jednostki powiewała flaga Związku OSP z czarnym żałobnym kirem.


 

OSP Rynarzewo, ul. Strażacka 1
89-200 Rynarzewo

 

W przypadku zagrożenia, dzwonić pod numery 998 lub 112

Copyright © 2009-2024 Wszelkie prawa zastrzezone.